September 23, 2020
Грижата за кожата и месечният ви цикъл: какво общо имат?

Грижата за кожата и месечният ви цикъл: какво общо имат?
September 23, 2020
Често чуваме, че трябва да пробваме определени продукти поне месец, за да видим има ли ефект от тях, или не. И това е така – клетките се делят на около 28-40 дни (в зависимост от възрастта ви, типа кожа и т.н.), а за продукти, които се борят с белези, например, им е нужно да се махне най-горният слой, за да се открие хубавата кожа.
Това, което не се споменава толкова често е, че ако нещо не ни харесва в даден момент от месеца не означава, че в друг също няма.
Това е благодарение на месечния ни цикъл и играта на хормоните в нас. Всички знаем за пъпките преди началото му, смяната на настроения, болките в гърдите. Но знаем ли как работи кожата през това време?
DianaoffDuty използва affiliate links и някои от нещата може да са изпратени като PR. Това не променя мнението ми за тях.
Тази статия не е спонсорирана. Прочетете disclaimer за повече информация.
Започвам с това, че дните по-долу са примерни, приети като най-‘стандартния’ месечен цикъл. При всеки е различно. Много е важно да си следите месечния цикъл, за да сте наясно какво се случва в тялото ви. При притеснения – винаги посещавайте лекар.
как се повлиява кожата ни от различните фази на месечния ни цикъл?
Ден 1-7: Десквамационна фаза (менструация)
Това са дните на олющване на функционалния слой на ендометриума. Жълтото тяло дегенерира поради липса на оплождане и имплантиране на яйцеклетката, отделена в предишния цикъл, а нивата на циркулиращите естрогени и прогестерон спадат рязко.
Какво означава това за кожата?
Намалена продукция на себум. Ниските нива на прогестерон означават и че работата на естествената бариера на кожата е намалена. В този момент кожата ни е по-суха, захабена и чувствителна.
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА КОЖАТА СИ?
Придържайте се към нежни и успокояващи съставки като невен, алое вера, див пелин. Добър момент е да се използва Витамин Ц, тъй като ще помогне на кожата да изглежда по-жива.
Продукти с хиалуронова киселина са нужни за максимална хидратация, както и подхранващ крем, за да запечатате влагате в кожата. В този пост обяснявам за разликата между сухата и дехидратираната кожа.
ДЕН 8-13: Пролиферативна (преовулаторна) фаза
Естрогените нарастват и предизвикват пролиферация на всички структурни елементи на ендометриума. Тя продължава десетина дни и завърша с настъпването на овулацията.
Какво означава това за кожата?
Кожата се ребалансира и усилва продукцията на колаген. Кожата ни е спокойна, без видими дразнения.
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА КОЖАТА СИ?
Сега е моментът да изкарате нежните ексфолиращи средства, за да допълните естествените реакции в тялото.
ДЕН 14: Овулация
Пик на нивата на естроген в тялото ни, клетките се делят по-бързо и кожата ни е в най-най-доброто си състояние. Кожата сякаш блести отвътре.
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА КОЖАТА СИ?
Балансирайте използването на ексфолианти с нежни и успокояващи съставки.
ДЕН 15-28: Секреторна фаза
Може да се вижда и като подготовка за имплантиране и начално изхранване на оплодената яйцеклетка. Съвпада с лутеалната фаза на яйчниковия цикъл, през която жълтото тяло секретира значителни количества прогестeрон и по-малко естрадиол.
КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА ЗА КОЖАТА?
Порите се запушват малко повече от нормално, засилва се продукцията на себум. В резултат кожата се омазнява по-бързо, излизат пъпки.
КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА КОЖАТА СИ?
Отделете специално време, за да почиствате старателно лицето си. Използвайте продукти, които предотвратяват възпаленията и пъпките. Балансирайте използването на съставки за лечение на акне с успокояващи или възстановяващи съставки. Антиоксидантите са най-добрия ви приятел в този период.
забелязали ли сте при вас тази разлика в различните части от месеца?
Share this:
- Click to share on Pinterest (Opens in new window)
- Click to share on Facebook (Opens in new window)
- Click to print (Opens in new window)
- Click to share on LinkedIn (Opens in new window)
- Click to share on Reddit (Opens in new window)
- Click to share on Twitter (Opens in new window)
- Click to share on Tumblr (Opens in new window)